MÜRSEL FERHAT SAĞLAM BİYOGRAFİ

Mürsel Ferhat SAĞLAM
5 min readMar 24, 2021

--

Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen, Yazar, Eğitmen ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam kimdir? İşte Mürsel Ferhat Sağlam’ın biyografisi!

Mürsel Ferhat Sağlam — Biyografi

Dijital Markalaşma Uzmanı | Yazar | Girişimci | Akademisyen | Mentor | Podcaster I Dublaj Sanatçısı

Mürsel Ferhat Sağlam, 16 Nisan 1989’da İstanbul doğmuştur. Namık Kemal Üniversitesi Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü, Beykent Üniversitesi Tarih Bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Beykent Üniversitesi’nde Tarih alanında yüksek lisans yapmıştır. Akademik kariyerini Halkla İlişkiler ve Reklamcılık alanında doktora seviyesinde sürdürmektedir. 2012’de kurulan Türkiye’nin ilk dijital markalaşma ajansı olan Ajans Paradise, 2018’de kurulan bütünleşik pazarlama ve iş — ekonomi mecrası Branding Türkiye ve 2021’de kurulan podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık; Sağlam’ın girişimleri arasında yer almaktadır.

Hem birçok üniversitenin kuluçka merkezinde hem de ulusal ve uluslararası birçok özel yatırım ağında danışma kurulunda mentör olarak yer almış olan Sağlam, hem girişimcilere hem de yatırımcılara strateji odaklı danışmanlık yapmaktadır. Kariyeri boyunca aralarında KOBİ’ler, holdingler, ajanslar ve girişimlerin de olduğu ulusal ve uluslararası 200’den fazla kurumsal ve kamusal markaya; dijital markalaşma, sosyal medya, içerik yönetimi, büyüme pazarlaması, dijital içerik stratejisi, stratejik marka yönetimi odağında danışmanlık yapmış olan Sağlam, gerçekleştirdiği çalışmalarla ekosistemin gelişmesine ve büyümesine katkı sağlamıştır.

Mürsel Ferhat Sağlam’ın hikâye, roman, şiir, hikaye, deneme, makale, eleştiri, akademik, sektörel analiz, araştırma türlerinde ve tarih, edebiyat, reklamcılık, markalaşma, kurumsal iletişim, pazarlama, sosyal medya pazarlaması, dijital iletişim, dijital markalaşma, girişimcilik, yeni medya, dijital pazarlama, bütünleşik pazarlama ana temalarında yayınlanmış kitapları bulunmaktadır. Yayınlanmış ve yayına hazır toplamda 50’den fazla kitabı olan Sağlam’ın ayrıca ulusal ve uluslararası birçok mecrada uzmanlık alanlarıyla ilgili düzenli periyotlarda akademik ve aktüel makaleleri yayınlanmıştır.

Akademik ve profesyonel iş kariyeri boyunca bilgi aktarımını ve deneyim paylaşımını temel misyon edinen Mürsel Ferhat Sağlam, fayda ve farkındalık sağlama misyonuyla kamu ve özel sektör kurumlarına sosyal medya iletişimi, içerik pazarlaması, stratejik marka yönetimi, girişimcilik, online itibar yönetimi, dijital kriz yönetimi ve dijital markalaşma konularında eğitimler, seminerler ve konferanslar vermektedir.

Mürsel Ferhat Sağlam ayrıca gerçekleştirdiği kavramsallaştırmalarla da bilinmektedir. Bu anlamda “Dijital Markalaşma”yı kavramsallaştırarak sosyal bilimlere ve iletişim — pazarlama literatürüne kazandıran Sağlam, bu alanda yazdığı makale ve kitaplarla, gerçekleştirdiği eğitim ve zirvelerle sadece akademik literatürü değil aynı zamanda sektörel dinamikleri de yeniden yorumlamıştır. Dijital Markalaşma Eğitimi ise Mürsel Ferhat Sağlam tarafından lisansüstü formatta hazırlanıp resmi mercilerce tescillenmiştir. Bu eğitim konseptiyle aynı zamanda “Dijital Markalaşma” kavramının akademik düzeyde sürdürülebilirliği sağlanmıştır.

Mürsel Ferhat Sağlam’ın kavramsallaştırarak hem aktüel hem de akademik dünyaya kazandırdığı diğer terimler ise; 3F Fenomeni, Kurumsal İletişim 2.0, İçerik Türleri Hiyerarşisi Modeli şeklindedir. Sağlam, tüm bunlara ek olarak radyo programcılığı ve podcast yayıncılığıyla da bilinmektedir. Dijital Markalaşma Sohbetleri, Hani Kurumsaldık, 100 Soruda Dijital Markalaşma, İçeriklerce, Girişimcilerin Büyük Hataları adlı podcast serilerini hazırlayıp sunan Sağlam, kendi podcast serileri dışında ayrıca birçok podcast serisinin de daimi konuğudur.

Edebiyat ve şiirin yanında sanatın farklı alanlarıyla da alakadar olan genç iş insanı; profesyonel olarak seslendirme ve dublaj sanatçılığı da yapmaktadır. Dublaj kariyeri sürecinde; film, dizi, dijital platform yapımları, reklam ve kitap seslendiren Sağlam, bu alanda da dikkat çeken, takdir toplayan başarılı işlere imza atmıştır

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayınlanmış kitapları aşağıdaki gibidir;

Günübirlik Sonsuzluk

▶ Var Say

Raygan

Aşkzade

Stratejik Marka Yönetimi

Dijital Markalaşma

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı

Günün Gündemi 2020

DERLEME — I

DERLEME — II

DERLEME — III

INDEX 1.0

INDEX 2.0

INDEX 3.0

INDEX 4.0

GÜNÜN GÜNDEMİ 2021

DERLEME — IV

YAYINLANA HAZIRLANAN KİTAPLARI

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayına hazırlanan kitaplarından bazıları aşağıdaki gibidir;

▶ İçeriklerce

▶ Girişimcilerin Büyük Hataları

▶ A’dan Z’ye Marka Yönetimi

▶ Derleme — V

▶ Index 5.0

▶ Günün Gündemi 2022

▶ Hani Kurumsaldık (1. Cilt)

▶ 100 Soruda Dijital Markalaşma

▶ Sadakat

▶ Çünkü Masallar İki Kişiliktir

▶ Yavuz Sultan Selim’in Doğu Politikası

▶ Selçuklu Ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Büyük Seferler

▶ Tarihin Köşe Taşları

▶ Gündemden Gündeme

GİRİŞİMLERİ

Mürsel Ferhat Sağlam’ın girişimleri hakkında detaylar!

Ajans Paradise — Logo

AJANS PARADISE

Mayıs 2012’de İstanbul’da kurulan Ajans Paradise; faaliyet alanını, misyonunu ve hizmet içeriğini “Future Could Change” mottosuyla özetlemiştir. Şirket, bu doğrultuda kişi ve markalara “dijital” ve “markalaşma” odaklı stratejik çözümler ve farkındalık içeren sonuçlar sunmaktadır. Ajans Paradise’ın Kurucusu ve Ajans Başkanı Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırılan “Dijital Markalaşma” kavramı odağında hizmet sunan Ajans Paradise, bu alanda çözüm odaklı stratejiler geliştirerek kişi ve şirketlerin dijitaldeki iletişimini ve algısını güçlendirerek sürdürülebilir kılmayı misyon edinmiştir. Ajans Paradise, Dijital Markalaşma Ajansı kategorisinde dünya genelinde ilk ve tek ajans olma özelliği taşımaktadır.

Branding Türkiye

BRANDING TÜRKİYE

Branding Türkiye, bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip ve fayda odaklı yeni nesil bir mecradır. Branding Türkiye’de akademik ve sektörel makalelerin yanı sıra sektörün duayen isimleriyle gerçekleştirilen röportajlar, profesyoneller için kitap tavsiyeleri ve iş dünyasına yönelik haber, duyuru ve gelişmeler de yer alıyor. 3F Fenomeni doğrultusunda yayın yapan ve dijital dünyanın marka mecrası mottosuna sahip olan Branding Türkiye; iş dünyası profesyonelleri, akademisyenler, yöneticiler, ceo’lar, kamu personelleri, girişimciler, üniversite öğrencileri başta olmak üzere akademik ve sektörel anlamda kariyer yapan ve iş dünyasının parçası olan herkes tarafından takip edilmektedir.

Hani Kurumsaldık

HANİ KURUMSALDIK

Mart 2021’de yayın hayatına başlayan Hani Kurumsaldık, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kurulan podcast odaklı yeni nesil bir mecradır. Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temasına sahip olan Hani Kurumsaldık; her Cumartesi Spotify, Apple Podcast, Google Podcast, Amazon Müzik ve YouTube’da eş zamanlı olarak yayınlanmaktadır. Türkiye’de podcast kültürünün oluşmasına öncülük eden Hani Kurumsaldık’ın bazı bölümlerine akademisyenler, sektör profesyonelleri, uzmanlar, girişimciler, ceo’lar, STK temsilcileri, kamu yöneticileri ve yatırımcıların yanı sıra iş, sanat, medya, siyaset, spor ve teknoloji dünyasından tanınmış isimler de konuk oluyor.

--

--

Mürsel Ferhat SAĞLAM

@BrandingTrcom Owner & Editor in Chief - +Dijital Markalaşma Uzmanı +6 Kitabı Var +Potansiyel Akademisyen www.brandingturkiye.com