APPLE EVENT (WWDC23)

Mürsel Ferhat SAĞLAM
2 min readJun 12, 2023

--

Apple’ın her yıl düzenlediği etkinliklerden biri olan ve tüm dünyada merakla takip edilen Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 2023 (WWDC) gerçekleşti. İşte etkinliğe dair önemli notlar ve Apple tarafından duyurulan tüm yenilikler!

Apple Event olarak betimlenen WWDC — 2023, 5 Haziran’da düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi. Apple’ın her yıl düzenlediği bir etkinlik olan “Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 2023”te iOS 17 güncellemesine dair detaylar aktarıldı. Bu yeni güncellemeyle Apple’ın cihazlarına getirdiği yeniliklerden de bahsedildi. Ayrıca etkinlik kapsamında yeni cihazlar da tanıtıldı. İşte, kaçıranlar için tüm detaylarıyla WWDC — 2023!

Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 2023

Apple Worldwide Developer Conference (WWDC), (Türkçe: Apple Dünya Geliştirici Konferansı) ABD’li teknoloji şirketi Apple tarafından her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde, yazılım geliştiricileri için düzenlenen bir konferanstır. Bu etkinlikte Apple, dünyanın dört çeşitli bölgelerinden gelen binlerce geliştiriciye, Apple mühendisleriyle bir araya gelip atölye çalışmaları ve yazılım oturumlarına katılma imkânı sağlıyor. Buna ek olarak etkinlik kapsamında yeni geliştirilen iOS, MacOS, WatchOS ve TvOS gibi yazılımlara dair bilgi paylaşımı da gerçekleştiriliyor. Bu yüzden etkinlik sadece yazılımcılar, tasarımcılar, iş insanları ya da ajanslar tarafından değil tüm Apple kullanıcıları ile potansiyel Apple kullanıcıları tarafından da takip ediliyor.

Devam edeceğiz ancak söylemek istediğim bir şey var. Marka olmak hakkında binlerce kitap, e-kitap, makale, yüksek lisans veya doktora tezi yazılmış olabilir. Binlerce saat konferans, on binlerce saat eğitim veya podcast gerçekleştirilmiş olabilir. Ancak bazen de meseleyi bir örneklemle özetlemek gerekir. İşte böylesi bir durumda yani marka olmanın ne olduğunu anlamak ya da anlatmak için bence “Apple” iyi bir örnek. Hatta tek başına WWDC bile bunun için yeterli. Öte yandan Apple’ın her yıl niye Global 500 (bkz: Dünyanın En Değerli 500 Markası — 2023) gibi raporların ilk sıralarında yer aldığını da yine böylesi organizasyonlara bakınca daha iyi anlıyoruz.

Bu parantezin akabinde konuya devam edebiliriz. Evet, 5 Haziran 2023’te gerçekleştirilen Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) 2023 etkinliğinde hem iOS 17 güncellemesine dair detaylar hem bu yeni güncellemeyle Apple’ın cihazlarına getirdiği yenilikler ve hem de etkinlik kapsamında yeni cihazlar tanıtıldı.

WWDC 2023 Etkinliğinde Neler Oldu?

Apple tarafından her sene düzenlenen WWDC etkinliğinin 2023 ayağı gerçekleşti. Apple’ın resmi web sitesi üzerinden takip edilebilen (bkz: Apple Etkinlik) etkinlik aynı zamanda Apple Tv’den de izlenebildi.

Peki WWDC 2023’te neler oldu? İşte detaylar! DEVAMINI OKU

--

--

Mürsel Ferhat SAĞLAM

@BrandingTrcom Owner & Editor in Chief - +Dijital Markalaşma Uzmanı +6 Kitabı Var +Potansiyel Akademisyen www.brandingturkiye.com